Ta Reda På Kompatibilitet Med Stjärntecken
Kvinnan slår höga priser i livsmedelsbutiken och säger att det kostade henne 36 dollar att göra en kycklingsmörgås
Trendigt
Beroende på där du ska ut och äta , det är nästan alltid billigare att bara laga mat hemma till sig själv istället. Sofi rapporterar att det nästan alltid är billigare att laga mat hemma än att gå ut och äta beroende på vilken typ av mat du får i förhållande till var du ska ut och äta.
Artikeln fortsätter under annonsenPlus att det finns den extra fördelen med att veta exakt vad som ingår i din mat: du plockar proteinerna, kolhydraterna, grönsakerna. Du väljer de märken du gillar, såserna, smöret (om du använder det) allt. Om du har matallergier är du förmodligen inte främmande för att laga dina egna måltider också.
Det finns dock några källor på nätet som hävdar att det finns tillfällen där det kan vara billigare att få någon annan att göra din mat, särskilt om du har det bra med att ständigt äta snabbmat från ett lokalt ställe som har specialerbjudanden på särskilda saker du kan köpa. för ett fynd. Och medan detta uppfattningen har ifrågasatts , det finns nu en anekdotisk situation från en TikToker som kan stödja teorin om att äta, i vissa fall, kan vara bättre för din plånbok.
Artikeln fortsätter under annonsenTikToker @daniellewal2468 postade ett nu viralt klipp av henne i sin bil där hon visar upp en påse med matvaror. En textöverlagring i videon lyder: 'Jag gick till Publix för att hämta mat för att göra min BF till en kycklingsmörgås och det var $36??? Vi borde bara ha gått till Chipotle lol'
Artikeln fortsätter under annonsen
Amerikaner slösar i genomsnitt 30-40% av maten årligen , eller cirka 161 miljarder dollar i produkter. Det är viktigt att notera att detta är ett allmänt nummer och inte nödvändigtvis står för mat som slängs av kunder som redan har köpt den.
Artikeln fortsätter under annonsen
För det ändamålet dock några 80% av amerikanerna sluta med att de slänger annars god mat efter att de har köpt den. Även om det kan hävdas att TikTokern i fråga verkligen slutade med att köpa mer mat än hon skulle ha fått på Chipotle för $36, kan det vara så att som många av oss, nästa gång hon planerar att göra en måltid som kräver någon av de föremål hon precis köpt, skulle de antingen ha blivit bortskämda eller så räcker inte mängderna till, vilket kommer att kräva ännu en resa till snabbköpet.
Artikeln fortsätter under annonsen
Det i sig tar time out från ens dag, för att inte tala om tiden det tar att förbereda måltiden också.
Om du är sugen på en stekt kycklingsmörgås, men det finns några människor på nätet som har gjort mycket benarbete, inklusive recept, om hur man gör det för mycket billigare än $36 @daniellewal2468 spenderade för att göra dem.
Artikeln fortsätter under annonsen
Bra billig äter publicerade ett recept på en kycklingsmörgås som de uppskattar kommer ut på cirka 1,60 dollar per smörgås när de följs därefter. Justera för inflation och lokala livsmedelsbutikers priser, tillsammans med alla ytterligare tillbehör du vill lägga till dina smörgåsar, och det priset kommer förmodligen att gå upp.
Artikeln fortsätter under annonsen
Detta sparsam levande blogg för högskolestudenter uppger att om man använder denna 'måltidsförberedande' metod för att laga mat i stora omgångar och sedan slängas i ett kylskåp för att värmas upp/avnjutas vid ett senare tillfälle, minskar det också avsevärt mängden pengar som en hemmalagad måltid kostar till skillnad från en beställningsvara.
Artikeln fortsätter under annonsen
TikTokers som såg @danielleawal2468s inlägg hade en mängd olika reaktioner på hennes påståenden. Vissa tog hennes inlägg som en kränkning av Publix, medan andra accepterade att kedjan har varit känd för att ha ganska höga priser beroende på vilka varor man köper. Andra föreslog att hon bara skulle köpa matbutikskedjans färdiga smörgåsar.
Artikeln fortsätter under annonsen
Och sedan sa andra medan butiken är dyrare än andra livsmedelsalternativ, att 'atmosfären och kundservicen och maten är på topp.'
Sedan fanns det de som sa att hon förmodligen inte handlar rätt om hon lägger så mycket pengar på att göra en kycklingmacka, Publix-besök eller inte.
Artikeln fortsätter under annonsen
Vad tror du? Är det ibland billigare att äta ute än att laga mat hemma? Skulle du hellre laga din egen mat eller gå ut och äta dem istället?